Kategoria B
- Wymagany minimalny wiek do kierowania pojazdami kategorii B wynosi 18 lat.
- Kurs prawa jazdy można rozpocząć na 3 miesiące przed ukończeniem 18 lat, a egzamin państwowy można zdawać miesiąc przed ukończeniem wymaganego wieku.
- Naszym kursantom umożliwiamy zdawanie egzaminu państwowego samochodem ( odpowiednio przygotowanym ) na którym odbywało się szkolenie.
Kategoria B1
- Wymagany minimalny wiek do kierowania pojazdami kategorii B wynosi 16 lat.
- Kurs prawa jazdy można rozpocząć na 3 miesiące przed ukończeniem 16 lat, a egzamin państwowy można zdawać miesiąc przed ukończeniem wymaganego wieku.
Pierwsze spotkanie
spotkanie organizacyjne, na którym grupa ustala dni i godziny zajęć teoretycznych, wypełnia wnioski i zapoznaje się z regulaminem szkolenia.
Zajęcia teoretyczne
Odbywają się najczęściej 2 razy w tygodniu w godzinach popołudniowych, wyjątkiem są kursy wakacyjny i feryjny tzw. przyspieszone, tam zajęcia odbywają się codziennie.
Szkolenie teorytyczne obejmuje materiał z zakresu:
- Przepisów ruchu drogowego
- Techniki kierowania
- Obsługi i budowy pojazdu
- Zasad udzielania pierwszej pomocy przed lekarskiej
Ostatnie zajęcia teoretyczne są zajęciami podsumowującymi oraz omawiane są poszczególne kroki jakie trzeba podjąć w celu umówienia się na egzamin państwowy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.
Minimalna liczba godzin teoretycznych wynosi 40.
Zajęcia praktyczne
Pierwszym krokiem jest przydzielenie osobie szkolącej instruktora prowadzącego. Zajęcia praktyczne nadzorowane są i prowadzone przez instruktora prowadzącego, a także przez innych instruktorów. Osoba szkolona umawia godziny jazd indywidualnie z instruktorem lub w biurze ośrodka.
Minimalna liczba godzin zajęć praktycznych wynosi 30.
Zakończenie
Całe szkolenie kończy się egzaminem wewnętrznym teoretycznym jak i praktycznym.
Dokładniejszych informacji oraz informacji o przebiegu szkolenia na inne kategorie można uzyskać na spotkaniu organizacyjnym lub telefonicznie.
Kategoria B1
- czterokołowiec,
- pojazdy określone dla prawa jazdy kategorii AM;
Kategoria B
- pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,
- zespół pojazdów złożony z pojazdu, o którym mowa powyżej, oraz z przyczepy lekkiej,
- zespół pojazdów złożony z pojazdu, o którym mowa powyżej, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, pod warunkiem uzyskania kodu B 96
- pojazd określony dla prawa jazdy kategorii AM;
- Prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg pod warunkiem, że osoba posiada prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat.